Aktualności
14 stycznia 2025
5 minut czytania
Grafik-freelancer bez własnej działalności. Czy to możliwe? Projektowanie graficzne to Twoja pasja, z której chciałbyś zrobić źródło dochodu? Sprawdź, co warto umieć, jak pozyskać pierwszych klientów i w jaki sposób się rozliczać, jeśli nie prowadzisz własnej firmy.
Grafik komputerowy to osoba wyspecjalizowana w konkretnej dziedzinie związanej z tworzeniem wizualnym. Chociaż obszary działania mogą być bardzo szerokie i różnić się od siebie, graficy zajmują się najczęściej:
Zanim rozpoczniesz pracę jako grafik-freelancer, musisz nabyć podstawowe umiejętności, Zastanów się, jakie są Twoje mocne strony i w jaki sposób chciałbyś to wykorzystać. Pomoże Ci to w wyborze odpowiedniego programu i stworzeniu pierwszych projektów.
Do najpopularniejszych narzędzi należą:
Gdy wybierzesz już swoją specjalizację i zdobędziesz pierwsze doświadczenie w branży, stwórz atrakcyjne portfolio – to ono pozwoli potencjalnym klientom ocenić Twoje umiejętności i styl pracy. Warto umieścić w nim różnorodne projekty, które pokażą Twoje zdolności w różnych obszarach grafiki komputerowej. Możesz je stworzyć, pracując nad fikcyjnymi projektami lub zleceniami dla znajomych.
Jako freelancer musisz samodzielnie ustalić stawki za swoje usługi. Zależnie od rodzaju świadczonych przez Ciebie usług, możesz ustalić:
Jednym z polskich portali, który umożliwia znalezienie zleceń oraz wystawianie faktur, są Zafakturowani.pl. Bez problemu znajdziesz tu klientów, którzy poszukują specjalistów z różnorodnych branż. Przeglądaj codziennie ogłoszenia, składaj oferty i współpracuj z najlepszymi. Jeśli będziesz dobry w swoim fachu, z dużym prawdopodobieństwem pozyskasz klientów zewnętrznych, którzy dowiedzą się o Tobie dzięki poczcie pantoflowej.
Freelancer czy agencja - co wybrać?
Gdy myślisz nad zleceniem projektu, stajesz przed trudną decyzją - musisz zadecydować, z kim nawiążesz współpracę. Do wyboru masz zwykle dwie opcje: freelancera lub agencję. Obie mają swoje wady i zalety, warto więc zastanowić się, która z nich będzie dla Ciebie lepsza. Omawiamy różnice między freelancerem a agencją i przedstawimy czynniki, które warto wziąć pod uwagę, zanim zdecydujesz się na jedną z opcji.
Aktualności
10 powodów, dla których warto zostać freelancerem
Od dłuższego czasu rozważasz przejście na freelancing, ale wciąż się wahasz? A może wydaje Ci się, że praca wolnego strzelca wiąże się w dużą niepewnością i niestabilnością zarobków? Z myślą o Tobie przygotowaliśmy listę dziesięciu powodów, które przekonają Cię, że warto rozważyć tę opcję.
Aktualności
Faktura bez firmy – czy to w ogóle możliwe?
Odrzuciłeś kolejne zlecenie, ponieważ zleceniodawca wymagał wystawienia faktury VAT? Nawet jeśli nie prowadzisz działalności gospodarczej, możesz skorzystać z alternatywnych rozwiązań, które pozwolą Ci na szybkie, sprawne i legalne rozliczenia. Wyjaśniamy, jak działa korzystanie z osobowości prawnej i co możesz zyskać, decydując się na to rozwiązanie.
Aktualności